niedziela, 29 listopada 2015

Warsztat jubilera odc. 3 - gesztelka / ramka

Prawda, że intrygująco brzmi dzisiejsze hasło? Czymże jest ta tajemnicza gesztelka, inaczej zwana ramką? Chyba jeszcze nie wspominałam Wam, że większość nazw narzędzi złotniczych pochodzi z języka niemieckiego. Czasami istnieją nasze rodzime zamienniki, innym razem musimy posługiwać się spolszczoną wersją niemieckich słów.GESZTELKA / RAMKA

Narzędzie niezbędne w każdym warsztacie złotniczym, nawet hobbystycznym. Tak, jak bez niektórych przyrządów możemy się obejść, inne zastąpić, wykonać jakieś samodzielnie, tak nie wyobrażam sobie pracy bez ramki. Gesztelka, jest rodzajem "trzymadła" na piłkę włosową, którą tniemy metale, wycinamy wzory i ażury.


Dla ułatwienia podpisałam kilka elementów ramki, by osoby które nigdy się z nią nie zetknęły mogły lepiej zrozumieć, o co chodzi. Wspomnę jeszcze o piłce włosowej, która jest podobna do tych używanych do drewna, ale jest o wiele cieńsza. Umieszczamy ją w gesztelce pomiędzy zaciskami i zakręcamy, następnie górnym motylkiem służącym do regulacji napięcia piłki, naciągamy ją do momentu, aż będzie wydawała specyficzny dźwięk cienkiej struny. Jeśli przesadzimy z naciąganiem, to piłka strzeli, gdy będzie za słabo napięta, będzie się giąć przy cięciu, a sam proces wycinania stanie się trudny i nieprzyjemny.


Tym razem udało mi się namówić mojego lubego aby zrobił mi zdjęcie w trakcie pracy, jednocześnie uzupełniłam też post o SZYNCENGACH o zdjęcia w trakcie pracy :) No i tak tą ramką machamy, góra - dół i wycinamy, aż nam piłka strzeli, co na samym początku nauki zdarza się często.


No, ale jak powstają ażury? Hmmm...ktoś ma jakieś pomysły? A no przed rozpoczęciem wycinania trzeba sobie wywiercić otworki i za każdym razem odkręcać piłkę, przekładać ja przez blaszkę, zakręcać, naciągać i dopiero ciąć... i jeszcze raz, i jeszcze raz, a tu pyk, piłka pękła, no to bierzemy nową i jeszcze raz... Nieraz bywa to żmudna praca, dodam jeszcze, że powyższy wisiorek miał jeszcze jedno utrudnienie. We wszystkich wypukłych elementach otwory trzeba wycinać dopiero po ukształtowaniu (w tym wypadku po nadaniu kształtu pół - jajka), ponieważ ażur wycięty w płaskiej blasze zniekształci się, gdy zaczniemy nadawać jej wypukłą formę.

Tyle tej nauki na dziś, ramki polecam wszystkim planującym działania w metalach, proszę tylko nie zapomnieć zaopatrzyć się w piłki włosowe i sporo cierpliwości :)

Trzymajcie się ciepło!


SKLEP WWW: www.sztukkilka.pl
FACEBOOK BIŻUTERIA: Sztuk Kilka Art Jewelry

***********************************************************

2 komentarze:

klik klik ... dziękuję za komentarz :)