środa, 11 listopada 2015

Biblioteka Kamieni odc.1 - BURSZTYN

Biblioteka kamieni, to cykliczne publikacje dotyczące różnych kamieni ozdobnych i szlachetnych używanych w jubilerstwie. Raz na dwa tygodnie będę dzielić się z Wami moją wiedzą z zakresu gemmologi. Na początek wybrałam bursztyn, skoro dziś Święto Niepodległości, to bursztyn bałtycki wydał mi się na tą okazję idealny (chociaż pasowałby także krzemień pasiasty - kamień występujący tylko na terenie Polski, ale o nim będzie innym razem :)Jednak nim przejdę do bohatera naszego odcinka, chciałabym podzielić się z Wami, a może raczej uświadomić Wam często popełniany błąd w określaniu kamieni. Sama przez wiele lat również go popełniałam, aż zostałam uświadomiona przez pewnego gemmologa... Moi drodzy zapamiętajcie sobie na przyszłe lata:

KAMIENIE "PÓŁSZLACHETNE" - NIE ISTNIEJĄ!!! 

Chociaż, określenie to świetnie przyjęło się w naszym kraju, to jest to tylko chwyt marketingowy stosowany, by podnieść wartość minerałów (hmmm w zasadzie pojęcie czym się różni minerał od kamienia też powinnam wyjaśnić... to będzie moje zadanie do spełnienia w następnym odcinku biblioteki :) Wracając do tematu, kamienie które często określa się półszlachetnymi, to po prostu kamienie ozdobne, najczęściej nieprzezroczyste lub tylko częściowo transparentne. Natomiast okazy szlachetne są z dużo wyższej półki, ich wagę określa się najczęściej w karatach (trochę innych niż w złocie), szlifuje się w fasetki (kanciasty szlif) i ich cena szybuje wyyysoko :D 

No a teraz mogę już spokojnie wrócić do bursztynu i choć to dziwny okaz, bo w zasadzie nie mineralogiczny, bo powstał z żywic, to i tak możemy określić go mianem kamienia.

BURSZTYN


• Inaczej nazywany sukcynitem i jantarem, wierzono że posiada właściwości lecznicze.

• Nazwa bursztyn pochodzi od niemieckiego Bernstein – kamień, który płonie (niegdyś używano go jako podpałki)

• W starożytnym Rzymie zwany lyneurium, co oznacza mocz rysia, według legendy powstał ze skamieniałego moczu tego kociaka :)

• Występuje na terenach nadbałtyckich, głównie w Polsce i na Litwie

• Bursztyny z innych części świata (Dominikana, Madagaskar, Borneo), to tak naprawdę kopale, czyli żywice z drzew liściastych mające ok. 10 tyś. – 5 mln lat (bursztyn bałtycki powstał z żywicy drzew iglastych i ma ok. 50 mln lat!!!) Kopale nie są odporne na alkohol i aceton, po zwilżeniu tymi płynami stają się lepkie.

• Dzięki bursztynom zidentyfikowano ponad 1000 wymarłych gatunków owadów!

• Zapalony bursztyn wydziela przyjemny zapach kadzidła, by sprawdzić czy jest prawdziwy czasami nakłuwa się go rozgrzaną igłą i wącha :)

• Bursztyny posiadają wiele odcieni, od mlecznych, przez miodowe i zielonkawe, po żółte. Bardzo popularny odcień koniaku, nie jest naturalną barwą bursztynu, uzyskuje się ją po przez podgrzanie kamieniaSKLEP WWW: www.sztukkilka.pl
FACEBOOK BIŻUTERIA: Sztuk Kilka Art Jewelry

***********************************************************

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy post.
    Biblioteczka zapowiada się naprawdę ciekawie.

    OdpowiedzUsuń

klik klik ... dziękuję za komentarz :)