czwartek, 19 listopada 2015

BIBLIOTEKA KAMIENI ODC.2 - turkus

Tak sobie pomyślałam, że wyznaczę jeden dzień w tygodniu, który będzie przeznaczony na Bibliotekę Kamieni i będzie to czwartek. Co Wy na to, dobra idea? :) Zatem skoro dziś właśnie nadszedł ten dzień tygodnia, to czas by zaprezentować kolejne kamyczki, tym razem padło na cudowne TURKUSY.


TURKUSOWE FRAGMENTY NIEBA
• Turkusy przywędrowały do Europy z Iranu, przez Turcję trafiły wtedy do Francji i stamtąd wzięła się ich nazwa oznaczająca „turecki”.
• Pierwsze kopalnie turkusu powstały już 6000 lat p.n.e. na półwyspie Synaj, obecnie największe złoża tego kamienia znajdują się w Iranie, Tybecie i Ameryce Północnej ( Arizona, Newada, Utah).
• Indiańskie plemiona Zuni i Navajo wierzyły, że turkusy są fragmentami nieba i chronią przed demonami, dlatego używały ich w swojej biżuterii, popularnej i wytwarzanej do dziś.
• Turkusy mają wiele odcieni od jednolitych błękitnych, przez poprzecinane brązowymi i czarnymi fragmentami (limonit i tlenek manganu), po jasno zielone. Poszczególne odcienie są charakterystyczne dla miejsc wydobycia:
 Jednolicie niebieski – z Iranu i Newady
Zielonkawy – z TybetuStarożytni Egipcjanie używali barwionej ceramiki do imitowania turkusu. Natomiast w 1972 roku we Francji stworzono imitację zwaną Turkusem Gilsona. Często można spotkać tzw. turkusy spiekane, czyli okruszki turkusów połączone w jeden kawałek przy pomocy wysokiej temperatury.
• Co ciekawe, turkusy po sproszkowaniu tracą swój piękny kolor i robią się szare, z takiego pyłu również wytwarza się kamienie, po przez dodanie żywicy i barwnika (po nakłuciu gorącą igłą zostaje ślad i wydziela się charakterystyczny zapach).
• Często pod nazwą turkusów sprzedaje się chryzokolę i howlity / turkmenity barwione na odpowiedni kolor (zazwyczaj tylko powierzchniowo)
 

Własnie sobie uświadomiłam, że w mojej twórczości występuje bardzo mało turkusów, a jak widać po pierwszym zdjęciu w tym poście kilka ich na stanie mam i to nie są wszystkie! :) 
W takim razie muszę nadrobić turkusowe projekty :D
Trzymajcie się ciepło!


SKLEP WWW: www.sztukkilka.pl
FACEBOOK BIŻUTERIA: Sztuk Kilka Art Jewelry

***********************************************************

5 komentarzy:

 1. Bardzo pięknie turkusy komponują się ze srebrem :-))) Dziękuję za poszerzenie mojej wiedzy o turkusach ;-))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że moja wiedza przyda się także innym :D a przed Nami jeszcze wieeele cudnych kamieni :D

   Usuń
 2. Piękny kamień. Szkoda, że tak często można się naciąć na podróbki :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety jest to plaga, a czasem niewiedza :/ nie tylko w przypadku turkusów

   Usuń
 3. Przez to, że plaga syntetyków i imitacji zalewa rynek klienci powoli odwracają się od niego :)

  OdpowiedzUsuń

klik klik ... dziękuję za komentarz :)