czwartek, 10 grudnia 2015

biblioteka kamieni odc. 5 - malachit

Ostatnio panowała czerwień ze stroju Mikołaja, a dziś zieleń świątecznej choinki zamknięta w malachicie. Przy okazji wspomnę Wam o pewnym terminologicznym podziale kamieni. W pierwszej części cyklu pisałam już, że kamienie półszlachetne nie istnieją (poczytaj TUTAJ). Zatem najwyższy czas byście mogli dowiedzieć się, jakie określenia są prawidłowe :)


MALACHIT

• Nazwa pochodzi od greckiego malache lub moloche (malwa) i malakos (miękki) – aluzja do zielonej barwy minerału (liście malwy) i jego niewielkiej twardości.

• Zawsze ma intensywnie zieloną barwę z jaśniejszymi smugami i kręgami (kolor czasem nazywany szmaragdowym), swój odcień zawdzięcza dużej zawartości miedzi. Ich barwę najlepiej widać na zdjęciach poniżej, na tym nad tekstem wyszły trochę zbyt niebieskawe :) Malachit występuje w postaci brył wyglądem przypominających kalafior.

Epoka brązu – mielony w celu uzyskania zielonego barwnika (obecnie również stosowany jako pigment do farb – zieleń malachitowa).

Starożytni Egipcjanie – używali sproszkowanego malachitu do makijażu.

Starożytni Grecy i Rzymianie – wykonywali z nich wazony, rzeźby i kamee oraz nosili jako amulet przeciw złym duchom i chorobom.

Rosyjscy carowie – uwielbiali malachity zarówno w formie drobnych ozdób, jak i elementów wyposażenia wnętrza (okładziny ścian i kolumn – kolumny w Soborze św. Izaaka w Sankt Petersburgu, sala malachitowa w Ermitażu).


• Według rosyjskich legend, kto pije z malachitowego kielicha, ten posiądzie moc rozumienia języka zwierząt :)

• Największe złoża znajdują się na Uralu w Rosji (niektóre malachitowe bryły mają nawet do 60 ton wagi!!!).

• Malachit występuje także m.in. w Izraelu, Demokratycznej Republice Konga, Południowej Walii, czy Australii.

• W Polsce niewielkie złoża występują w województwie Świętokrzyskim i na Dolnym Śląsku.

• Malachity są często podrabiane. Można spotkać zielono – granatowe imitacje, udające malachit połączony z azurytem (w naturze występują razem, ale rzadko nadają się do obróbki jubilerskiej).


KAMIENNA TERMINOLOGIA

W gemmologicznym światku (gemmologia - nauka o kamieniach) istnieje wiele podziałów niestosowanych w codziennym życiu lub używanych nieprawidłowo, tak właśnie działo się z owymi kamieniami półszlachetnymi. W następnej części wspomnę także o sztucznych kamieniach, bo je również możemy podzielić, ale ze względu na sposób wykonania.

  • MINERAŁ - pierwiastek lub związek pierwiastków, które powstały w wyniku procesów geologicznych (naturalnie, bez współudziału człowieka). Dla przykładu: z jednego pierwiastka powstał - diament, a z zespołu pierwiastków - kwarc. Zazwyczaj tym terminem określamy kamienie nieszlachetne, no bo kto określałby diament minerałem? Jakoś, to do siebie nie pasuje :D
  • SKAŁA - to zespół minerałów, mogą być zbudowane z fragmentów (ziaren) jednego minerału lub wielu. 
  • SUBSTANCJE MINERALNE - bezpostaciowe ciało stałe (ach te magiczne określenia ;) np. szkliwo wulkaniczne, substancje ciekłe (ropa naftowa, woda), substancje gazowe (gaz ziemny)

Czy już czujecie się, jak na lekcjach przyrody i środowiska w podstawówce? Musiałam trochę ponudzić i porzucać chemicznymi określeniami, w końcu bez chemii ani rusz, nawet w miłości! :D Myślę, że poniższe informacje mogą wydać się Wam ciekawsze, a na pewno bardziej praktyczne przy zakupie kamieni :)

  • Kamienie szlachetne - minerały, najczęściej kryształy (im bardziej transparentne tym lepiej) cechujące się trwałymi i efektywnymi właściwościami (kolor, połysk, odporność na czynniki chemiczne). Występują rzadko i jest ich stosunkowo mało, na przykład: diament, rubin, szmaragd, szafir...
  • Kamienie półszlachetne - fałszywe stwierdzenie, które nie powinno być używane w obrocie kamieniami, ale niestety bywa...
  • Kamienie ozdobne - właśnie one określane są mianem półszlachetnych, oczywiście są to kamienie ładne, ale często występujące i łatwo dostępne, tak jak: agat, korneol, malachit... Nie oznacza to, że nie bywają drogie, choć jeśli porównamy ich cenę do kamieni szlachetnych, to wypadają bardzo słabiutko.
  • Kamienie organiczne - zostały wytworzone przez organizmy żywe lub po prostu nimi były, tak jak koral, do tej grupy zaliczymy też: kość słoniową, bursztyn, perły, gagat...
CIEKAWOSTKA :)
  • Kamienie jubilerskie - na koniec został Nam ten dziwny twór, tym terminem możemy określić wszystko, co po przystosowaniu do oprawy może być osadzone w wyrobie jubilerskim. Czyli jeśli weźmiemy swojego mleczaka, którego trzymamy od dzieciństwa i oprawimy w srebro, to nasz ząbek stanie się kamieniem jubilerskim, tak samo będzie z kawałkiem gazety, tkaniny, czy drewna :)
Ufff.... no to tyle tej wiedzy na dziś, następna porcja o kamykach już za tydzień, a w niedziele czekajcie na odsłonięcie kolejnego tajemniczego terminu z dziedziny złotnictwa.

Na koniec zapraszam Was jeszcze na mojego Pinteresta do albumu z kamieniami :)


Trzymajcie się ciepło!


SKLEP WWW: www.sztukkilka.pl
FACEBOOK BIŻUTERIA: Sztuk Kilka Art Jewelry

***********************************************************

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

klik klik ... dziękuję za komentarz :)