wtorek, 22 grudnia 2015

Warsztat jubilera odc. 6 - Złotnik / Jubiler

Dzisiejszy odcinek będzie troszkę inny od poprzednich, ponieważ nie wytłumaczę nazwy jakiegoś przedmiotu stosowanego w pracy z metalami, a przyjrzę się dwóm ważnym pojęciom: ZŁOTNIK | JUBILER. Część z Was zapewne myśli, że to ten sam człowiek...ale czy to przeświadczenie jest prawidłowe... i czy mamy pewność w jakich materiałach pracuje i co tworzy?Temat dziwny, ale za to będzie konkretnie :) Moi mili prawda jest taka, że złotnik wcale nie musi pracować w złocie, a i tworzenie biżuterii w zasadzie może być mu obce :) W potocznym rozumieniu oba terminy stosujemy zamiennie, ale jeśli prześledzimy je po przez bieg historii okaże się iż jubiler jest sporo młodszy od złotnika.

ZŁOTNIK

Nazwa złotnik była używana już od wieków i stosowało się ją do określenia osoby (jakby nie było kiedyś tylko mężczyzny) pracującej w metalach, głównie szlachetnych. Taki rzemieślnik stosował przeróżne techniki złotnicze do tworzenia nie tylko biżuterii, ale przede wszystkim większych przedmiotów, na przykład wyposażenia kościołów: monstrancji, kielichów, lichtarzy...etc. Tego typu produkty często wykonywał z miedzi lub srebra a potem je złocił, chyba że zleceniodawca był na tyle zamożny by zamówić je w całości wykonane ze złota. Termin złotnik - często wprowadza klientów w błąd, bo bezwiednie budzi skojarzenie z pracą w złocie :)

JUBILER

Ten termin jest sporo młodszy, spośród złotników wykształciła się grupa rzemieślników, którzy specjalizowali się w tworzeniu biżuterii. Zaczęto ich określać mianem jubilerów, oni również nie musieli tworzyć tylko w złocie, choć zwykle uważa się, że powinni stosować metale i kamienie szlachetne. I tak ja na przykład mam tytuł złotnika - jubilera, choć jak na razie nie byłabym w stanie wykonać np. monstrancji i nigdy nie pracowałam w złocie :)

Trzymajcie się ciepło!


SKLEP WWW: www.sztukkilka.pl
FACEBOOK BIŻUTERIA: Sztuk Kilka Art Jewelry

***********************************************************

2 komentarze:

  1. oba terminy są tożsame. Złotnik pochodzenie słowiańskie, jubiler zapożyczenie anglosaskie :D.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze wiedzieć :D a proszę, jak słowo jubiler już się wgryzło w nasz język :)

      Usuń

klik klik ... dziękuję za komentarz :)