czwartek, 17 grudnia 2015

Biblioteka Kamieni odc. 6 - perły

No proszę, ale ten czas leci, to już szósty odcinek Biblioteki Kamieni. Właśnie zerknęłam w statystyki i jak na razie waszym ulubionym kamieniem okazał się koral. W zasadzie pobił inne kamienie na łeb, na szyję :) Zobaczymy, co powiecie na kolejny kamyk pochodzenia organicznego (w zasadzie nazwa kamień, też jest tu umowna :) Dziś oczaruję was perłowym blaskiem...a może overtonem lub orientem?


PERŁA, PERLE NIERÓWNA

 • Perły dzielimy na: naturalne, hodowane i imitacje. Hodowane dzielimy na słodko i słonowodne.
 • Obecnie bardzo rzadko wydobywa się naturalne perły, większość pochodzi z hodowli.
 • Powstawanie naturalne – gdy do wnętrza małży wpadnie jakieś ciało obce, np. ziarnko piasku, małż pokrywa je warstwą konchioliny oraz masy perłowej (jest to ich system obronny przed intruzami).
 • Powstawanie wymuszone – w małżu umieszcza się mały koralik i zostawia na kilka lat, aż obrośnie masą perłową (perły jądrowe), czasem umieszcza się wewnątrz fragment masy perłowej, która po kilku latach zanika i powstaje perła bez jądrowa.

Perły naturalne - hodowane
 • Kolor – najpopularniejszy jest odcień biały, kremowy i niebiesko – szary, choć w naturze występują także z odrobiną różu, czarne, a nawet złotawe (niestety bardzo często są farbowane).
 • Overton - tzw. ogień perły, określenie na kolorystykę / perłowy poblask na kolorowych perłach.
 • Orient - również określenie na poblask / iryzację kolorystyczną pereł białych i kremowych
 • Perły mają miękką powierzchnię, są wrażliwe na zarysowania, kwasy i wysoką temperaturę.
 • Perły mogą mieć różne kształty, zależnie od tego co było powodem jej powstania, np. nierówny paproszek - wytworzy nieregularną perłę, włożona symetryczna kuleczka zachowa swoją regularną formę.
 • Najbardziej znane są japońskie perły Akoya, Biwa (słodkowodne jezioro w Japonii, w którym powstała pierwsza hodowla pereł słodkowodnych), Mabe (wzrasta do 6 lat, na górnym zdjęciu to ta najciemniejsza perła i ta skrajnie prawa, płasko - owalna, jest to perła wypełniona żywicą i od spodu podklejona masą perłową :)
 • Wśród imitacji pereł bardzo popularne są perły seashell - są to perły wykonane z muszli i masy perłowej, kształtowane w równe formy kropli i kulek o przeróżnych odcieniach (widoczne na poniższych zdjęciach)

 Srebro + perły seashell
 • Pierwsze hodowle pereł powstały już w XIII wieku w Chinach, natomiast pod koniec XIX wieku Japończycy rozpoczęli hodowlę na skalę przemysłową.
 • Perły od wieków były wysoko cenione na terenach Chin i Indii.
 • W starożytnym Rzymie tylko najznamienitsi obywatele mogli nosić perły.
 • W Renesansie popularne były naszyjniki wykonane z pereł oraz kolczyki, w których perły zawieszano na złotych nitkach.
 • Największa znana perła – Lao-tze inaczej zwana Perłą Allaha waży 6,37 kg!!! Została znaleziona w 1934 roku na Filipinach.
 • Występowanie pereł morskich: wody tropikalne, Zatoka Perska, Zatoka Manaar na Oceanie Indyjskim, Morze Czerwone…

Srebro + perły seashell + ametysty

Widzicie ten piękny overton? Ta iryzacja, jak plama benzyny, bardzo mnie urzekła :D Ostatnio wspomniałam trochę o terminologii gemmologicznej, na dziś zostawiłam dział związany z kamykami - "oszustami" :)

IMITACJA / SYNTETYK / SZTUCZNE KAMIENIE...

 • IMITACJA - "kamienie", które tylko wyglądem przypominają naturalne egzemplarze. Przykładowo cyrkonie, to imitacja diamentów, szkiełka powleczone perłową powłoczką mają nieudolnie udawać perły.
 • SYNTETYCZNE KAMIENIE - kryształy uzyskane drogą syntezy, których wszystkie właściwości fizyczne i chemiczne są takie same jak okazów naturalnych. Na przykład syntetyczny rubin.
 • KAMIENIE SKŁADANE - wytwarzane do celów jubilerskich, składane z dwóch (dublety), trzech (triplety) lub większej ilości części. Ta metoda bardzo często stosowana jest do opali (nie mylić z opalitami, czyli szklanymi imitacjami opalu!!!), prawdziwe opale często występują w formie bardzo cienkich warstw, dlatego skleja się je ze sobą i innymi kamieniami, by stworzyć trwalsze egzemplarze. Przykładowo: w przypadku trypletów dno kamienia wykonuje się z czarnego onyksu, środkową warstwę stanowi szlachetny opal (czasami jest to warstwa o grubości ledwie 1 mm!), na samą górę nakłada się kryształ górski wyszlifowany w kształt kaboszonu. Innym przykładem mogą być szmaragdy, które z kolei podkleja się od spodu kryształami górskimi, a klej łączący oba kamienie zostaje podbarwiony na kolor szmaragdu.
 • KAMIENIE REKONSTRUOWANE - dosłownie są to sklejone odpady z kamieni. Wytwarza się je po przez sprasowanie lub sklejenie drobnych okruchów i kawałków naturalnych kamieni, najczęściej z dodatkiem barwnika. Ta metoda często stosowana jest w przypadku turkusów, koralowców i bursztynów.
****************
Może ta wiedza pomoże Wam przy kolejnych kamyczkowych zakupach lub wyborze biżuterii z kamieniami, czasami dobrze się trochę orientować, by nie dać się zmylić lub samemu później nie rozpowiadać, jaką to się ma bransoletkę z opalami :D

W następnym odcinku może wspomnę o sposobach poprawiania kamieni szlachetnych albo o nazwach szlifów kamieni...kaboszony, rozety, markizy... Co wolicie?

 Trzymajcie się ciepło!


SKLEP WWW: www.sztukkilka.pl
FACEBOOK BIŻUTERIA: Sztuk Kilka Art Jewelry

***********************************************************

1 komentarz:

 1. No i proszę i znów kilku nowych rzeczy sie dowiedziałam ;)A kolczyki przepiękne :D

  OdpowiedzUsuń

klik klik ... dziękuję za komentarz :)