wtorek, 17 maja 2016

Biblioteka kamieni odc. 13 - Akwamaryn

Ostatnio wiele się u mnie dzieje, w trakcie Nocy Muzeów odwiedziłam cudowną placówkę szerzącą wiedzę o złotnictwie i nie omieszkam podzielić się z Wami wieloma szczegółami. Jak to mówią: post się robi... w przygotowaniu jest także wpis z cyklu FOTOGRAFII PRODUKTOWEJ, tym razem zdradzę kilka trików na jakie pozwalają nam programy graficzne. Do tego już mam pomysł na najbliższy Ciekawski Czwartek, czyli będzie się działo! :D Tymczasem w ramach propagowania podstawowej wiedzy z dziedziny gemmologii zapraszam Was do zapoznania się z AKWAMARYNEM

I tym razem mam do Was prośbę, jeśli macie zdjęcia swojej biżuterii z tym kamyczkiem, to przesyłajcie je do mnie na adres: studio@sztukkilka.pl. Chętnie umieszczę je jako ilustrację postu :)



NIECH NAS PORWIE MORSKA WODA

Zanim wpadniemy w nurt akwamarynowego błękitu muszę wspomnieć iż wszystkie pokazywane tutaj okazy pochodzą ze sklepu SKARBY NATURY, Kasiu wielkie dzięki za użyczenie :) Osobiście nigdy nic z tych kamyków nie robiłam, nawet nie mam w swoich zbiorach jednej sztuki. A jak jest u Was, lubujecie się w akwamarynach?

Wróćmy jednak do naszego bohatera o delikatnie białawo - błękitnym odcieniu czasem wpadającym w zieleń, który zawdzięcza domieszce żelaza. Należy do rodziny beryli, czyli tej samej co szmaragdy. Nazwa pochodzi od łacińskich słów: „aqua” – „woda” oraz „mare” – „morze”. Z tym kamieniem łączono wiele przesądów i legend morskich, mówiono że pochodzi z syrenich skarbów. Marynarze wyruszający w rejs często zabierali ze sobą akwamaryny, by te uchroniły ich przed katastrofą.



  •       Niekiedy w kamieniu rzeźbiono postać boga mórz – Posejdona / Neptuna oraz wykorzystywano do rzeźb i wyrobów rękodzielniczych, jak czarki / puzderka, oczywiście tylko te większe egzemplarze. A  kryształy akwamarynu potrafią zadziwiać swoimi ogromnymi rozmiarami, nawet do 10 metrówPo zanurzeniu w wodzie kamień ten jest prawie niewidoczny, przez długi czas wierzono, że woda, w której trzymano akwamaryn ma właściwości lecznicze.


  • Obecnie najpopularniejsze kamienie są klarowne, niebieskie i bez inkluzji. Natomiast w XIX w. najbardziej poszukiwane były egzemplarze w kolorze morskiej zieleni. Miejsca wydobywania: Santa Maria w Brazylii (kamienie o charakterystycznej barwie i wyraźnych inkluzjach – drobinki zawarte w strukturze kamienia), Mozambik, kiedyś spore złoża znajdowały się na Uralu.






CIEKAWOSTKA:
•    Współcześnie większość akwamarynów poddaje się obróbce termicznej dla uzyskania większej klarowności i lepszego wybarwienia, zabiegi te zmniejszają ilość żółtych przebarwień.

BIBLIOGRAFIA:
o Oldershaw Cally, Ilustrowany Atlas Klejnotów i Kamieni Szlachetnych, Warszawa 2008.
o Hall Cally, Gemstones, Londyn 2002.
o Hochleitner Rupert, Minerały, kamienie szlachetne, skały, Warszawa 2010.
o Informacje z cyklu wykładów prowadzonych w ramach Zawodowego Kursu Kwalifikacyjnego w zawodzie Złotnik – Jubiler, Warszawa 2012 – 2013.


     Coś mi się szablonik bloga rozjeżdża, musicie mi to wybaczyć, za to już niedługo... no dobra, tak realnie to może w wakacje mój blog ulegnie totalnej przemianie, nie tylko graficznej :D 

No, a teraz proszę wyskakiwać ze zdjęć biżuterii z akwamarynami!!!

EDIT, czyli przykłady akwamarynu w twórczości innych twórców:

Dulcedo




Trzymajcie się ciepło!


SKLEP WWW: www.sztukkilka.pl
FACEBOOK BIŻUTERIA: Sztuk Kilka Art Jewelry

*********************************************************

3 komentarze:

  1. oj kocham ja ten kamień :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię ten kamień i sporo mam go w ofercie - na maila podesłałam linki - można wykorzystać zdjęcia, o ile będą wg Pani ciekawe. Ola

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję pięknie za linki, już jeden z naszyjników pojawił się we wpisie :D

      Usuń

klik klik ... dziękuję za komentarz :)