poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Biblioteka Kamieni odc. 12 - Granat + ZAPYTANIE :)

Dziś będzie wybuchowo! Spokojnie, raczej w trakcie czytania nie nadwyrężysz sobie nerwów, mam przynajmniej taką nadzieję :) Tak patrzę sobie na ostatnie kamykowe posty i wychodzi, że powoli klaruje się jeden odcinek na miesiąc... a pomyśleć, że początkowo chciałam serwować Ci jeden kamyk tygodniowo! Człowiek jednak uczy się poprzez praktykę, do tego gdy coś robi cały czas się rozwija i przychodzą do niego nowe pomysły... Dobrze, że nie widzisz ile jeszcze mam idei na nowe posty... co tam posty, na całe serie wpisów!!! Sama się zastanawiam, jak to możliwe, że te szare komórki potrafią wygenerować tyle niesamowitych koncepcji. Też tak masz? Na dziś przygotowałam dla Ciebie sporą dawkę wiedzy o GRANATACH. Jednak mój wpis będzie uboższy od poprzednich gdyż... nie mam własnej biżuterii z tymi kamykami :( Dlatego mam do Ciebie pytanie:

Jesli posiadasz w swoich zbiorach biżuterię z wykorzystaniem GRANATÓW, to daj mi o tym znać i prześlij zdjęcie swojego tworu na mój mail: studio@sztukkilka.pl, a ja uzupełnię ten wpis o Twoje dziełko :D 




GRANAT W KOLORACH TĘCZY

Z jakim kolorem kojarzy Ci się granat? Głębokim burgundem, ciemną wiśnią z odrobiną pomarańczu, barwą nasion owocu o tej samej nazwie? Twoje pierwsze wyobrażenia nie odbiegają od prawdy, jednak jest to tylko mały skrawek odcieni w jakich występuje ten kamień. Granaty, to bardzo duża rodzina o wielu kolorach (na głównym zdjęciu możesz zobaczyć także wersję zieloną :), w zasadzie prawie każdy odcień posiada odmienną nazwę, dlatego czasem nawet nie wiemy, że mamy do czynienia z granatem. 

Na początek odmiany o ciepłym kolorycie:
  • PIROP – czerwony, ognisty. Jeden z bardziej popularnych, jego nazwa pochodzi od gr. „pyropos” – co oznacza „ podobny do ognia
  • ALMANDYN – czerwony z fioletowym odcieniem, popularny już w czasach rzymskich, Pliniusz Starszy nazwał go ”alabandicus” od miejsca znalezienia – Albandyn w dzisiejszej Turcji, często szlifowany w kształt kaboszonu. Podobno leczy melancholię :)
  • SPESSARTYN – czerwono miodowy, znany także jako granat mandaryński, nazwa pochodzi od regionu w Bawarii – Spessart
  • RODOLIT– intensywnie czerwony, wpadający w bordo (połączenie pirytu i almandynu)
  • HESSONIT – jasno pomarańczowy, wpadający w brąz, zwany kamieniem cynamonowym
  • Ciemno czerwone granaty bywają mylone z rubinami.


Przydałoby się wspomnieć o pochodzeniu nazwy - granat, która wzięła się od łac. „granatus”, oznaczającego nasionko, gdyż niektóre egzemplarze przypominają kształtem nasiona (czyli skojarzenie z owocem jest zasadne :)

Przykładowe granaty o kolorystyce odmiennej od czerwonej:
  • DEMANTOID – zielona barwa zbliżona do szmaragdu, bardzo cenny, czasem można na niego trafić w biżuterii z czasów carskiej Rosji, został odkryty w 1868 r. w górach Ural. Nazwa pochodzi z języka flamandzkiego „demant”, czyli „diament”
  • UWAROWIT– ciemno zielony
  • MELANIT – czarny 
  • TOPAZOIT– żółty


Pod koniec lat 60. XX w. odkryto granat o zielonym zabarwieniu, nazywany „tsavorytem” od regionu Tsavo w Kenii, gdzie został znaleziony. W drugiej połowie XX w. bardzo popularne stały się czeskie granaty, które wydobywa się na Morawach, biżuteria z nimi przypomina wyroby z końca XIX w. z oprawioną dużą ilością drobniutkich kamieni. Granaty, niezależnie od barwy, należą do kruchych kamieni, ich szlifowane wersje często mają uszkodzone krawędzie, takie lekko zbielałe, dobrze to widać na zdjęciach. 


CIEKAWOSTKA: 
Przez wiele lat uważano, że granaty występują we wszelkich odcieniach oprócz granatowego, ale w XX w. znaleziono w Zimbabwe egzemplarze o tej barwie. 

BIBLIOGRAFIA: 
o Oldershaw Cally, Ilustrowany Atlas Klejnotów i Kamieni Szlachetnych, Warszawa 2008.
o Hall Cally, Gemstones, Londyn 2002
o Informacje z cyklu wykładów w ramach Zawodowego Kursu Kwalifikacyjnego w zawodzie Złotnik – Jubiler, Warszawa 2012 – 2013. 

WARTOŚCIOWA WIEDZA ZA DARMO?

Część prezentowanych kamyczków pochodzi ze zbiorów sklepu SKARBY NATURY, to własnie dzięki Kasi mogłam napisać ten post, gdyż powierzyła w me ręce kilka egzemplarzy (moje są tylko trzy sztuki (marna reprezentacja :) Do tego informacje o GRANACIE i AMETYŚCIE zostały opublikowane w internetowym magazynie stworzonym przez Skarby! Poniżej link do broszury, gdzie możecie dowiedzieć się ciekawych rzeczy z biżuteryjnej sfery :D Zdradzę Wam w sekrecie, że powstaje już kolejny numer magazynu, więc jeśli chcecie być na bieżąco, to zapiszcie się na NEWSLETTER Skarbów!



EDIT - CZYLI PRACE INNYCH TWÓRCZYŃ, 
które zechciały uzupełnić mój post o biżuterię swojego autorstwa :)

Agnieszka Czerkas
ach ta misterność splotów i drobnych kamieni!



April Workshop
Kolczyki na podstawie wzoru Melindy Barta


Kolia - Bordó Elegáns

Kolczyki z kompletu ślubnego.


Misterna przeplatanka :)


Urok surowego granatu.


technika chainmaille


No, to jak, masz już w swoim dorobku biżuterię z granatami?

Trzymaj się ciepło!


SKLEP WWW: www.sztukkilka.pl
FACEBOOK BIŻUTERIA: Sztuk Kilka Art Jewelry

**********************************************************

5 komentarzy:

  1. Jak zawsze - piękny, wyczerpujący opis. Rzeczywiście, granat kojarzy się z kolorem głębokiej, przepastnej wręcz czerwieni :)A biżuteria Dziewczyn - cudowna :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bałam się, że nikt się nie zgłosi ze swoimi granatami i post będzie świecił pustką, a tu proszę nie dość, że możemy podziwiać wytwory różnych artystek, to jeszcze w przeróżnych stylach :)

      Usuń
  2. Takie tu cudności, że aż mi dziwnie pokazywać swoje... Lubię granat, w swoich zbiorach osobistych mam granaty w srebrze, pochodzenie prawdopodobnie Tajlandia, Indie
    http://uoliuoli.blogspot.com/2016/04/troche-wspomnien.html
    natomiast w sklepie mam kilka skromnych wzorów, między innymi:
    http://www.uoli.pl/fasetowany-granat-srebro-kolczyki-naszyjnik-komplet-p-4020.html
    http://www.uoli.pl/granat-fasetowany-naszyjnik-biale-srebro-filigran-p-3524.html
    http://www.uoli.pl/bransoletka-naturalny-granat-srebro-shamballa-p-4300.html
    (linki trzeba skopiować)
    Mam też sznur zielonych granatów, ale jeszcze bez oprawy
    Pozdrawiam ciepło...

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam granaty, ale lubię je łączyć z innymi kamieniami i miksować z koralikami. Przyłapałam się na tym, że nie mam żadnej pracy z wyraźnym granatem jako elementem wiodącym, zawsze jest uzupełnieniem i chyba tak najbardziej go lubię :)
    Biżuteria dziewczyn, zwłaszcza granaty z metalem, och!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zauważyłam, że z granatami tak to już jest, bo zwykle takie najmniejsze kamyczki są lepszej jakości, no i pięknie komponują się także z innymi minerałami :)

      Usuń

klik klik ... dziękuję za komentarz :)